EKMEK KOMİSYONU MALİYETLERİ GÖRÜŞTÜ

Ekmek Fiyatına İlişkin Azami Fiyat Tarifesi Belirleme Komisyonu İl Ticaret Müdürlüğü’nde İl Ticaret Müdürü İsmail Menteşe başkanlığında toplandı. Komisyonda, ekmek fiyatı artışına neden olan unsurların belirlenmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. 

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin’in de katıldığı toplantıya İl Tarım Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası ve Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası temsilcileri de yer aldı.Toplantıda kurumlar tarafından tespit edilen ekmek maliyet raporları paylaşıldı. Komisyon üyeleri, ekmek fırınlarında maliyet artışlarının önüne geçmek için kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini ifade ettiler.  

 

FIRINLARIN ÜRETİM KAPASİTESİ ÇOK DÜŞÜK

Komisyon toplantısında İl Tarım Müdürlüğü tarafından İstanbul’da unlu mamuller ruhsatına sahip 5867 işletme olduğu 2807 işletmenin ise ekmek satabilmek için gerekli olan fırın ruhsatına sahip olduğu belirtildi. İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri 2019 yılı içerisinde yaptıkları denetimler neticesinde 356 ekmek fırınında tespit ve cezayı uygulama gerçekleştirdiklerini aktardı.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin İstanbul’da gereğinden çok fırın olduğunu belirtti. Bu sebeple fırınların kapasitesinin altında üretim yaptığını belirten Çetin,  İl Tarım Müdürlüğü ve ilçe belediyeleri tarafından sıkı denetimlerin yapılmasını talep etti.

Ekmek fırınlarında üretim kapasitesinin yüzde 50 civarında olduğunu kaydeden komisyon üyeleri, üretim kapasitesinin artması halinde mevcut tarifenin kalıcı olacağını dile getirdiler.

Ticaret Bakanlığı’nın 2018 yılında yayımladığı Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile bayi karlarının yüzde 15 ile sınırlandırıldığını hatırlatan Çetin, “Zincir marketler bu kar marjı sınırlamasına uymuyor. Bayi karlarının payı 30’a kadar çıkıyor” dedi.