EKMEK FİYATLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Ekmek fiyatlarının belirlenmesine ilişkin gerçeği yansıtmayan, yanlış bilgiler içeren yönlendirmeler üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. 2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesi gereğince ekmek fiyat tarifeleri şu şekilde belirlenmektedir.

Ekmek fiyatına ilişkin odalarca hazırlanan fiyat tarifesi,

-ilgili belediye,

-Ticaret İl Müdürlüğü,

-İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü,

– Ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından ele alınır.  Komisyon kararı, ilgili Federasyon’un görüşüne ve Ticaret Bakanlığı’nın oluruna sunulmasının ardından ekmek fiyat tarifesi ancak son tahlilde Birlikler tarafından onanmaktadır. Ve bu kararlara Valiliklerin itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Dolayısıyla İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ekmek fiyatlarını belirlemede tek yetkili kurum değildir.  Yasa ile açıkça belirtilmesine ve konunun detayları defalarca muhataplarına anlatılmasına rağmen, fırıncı esnafımız yanlış yönlendirilerek İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği hedef tahtasına konulmaya çalışılmaktadır. İyi niyet taşımayan ve kişilerin kendi sorumluluklarını unutturmaya yönelik bu tür girişimleri kınıyoruz.

Bir kez daha salgın sürecinde fedakarca hizmet veren kıymetli fırıncı esnafımıza şükranlarımızı sunuyor, imkanlarımız ölçüsünde her zaman yanlarında olmaya devam edeceğimizin altını çiziyoruz.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği