CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTESOB’UN İFTARINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve çok sayıda bakan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Yenikapı’da 6 binden fazla esnaf ve sanatkar ile gerçekleştirdiği geleneksel iftar yemeğine katıldı.  200 binin üzerinde üyesi olan İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin  148 meslek kuruluşu ile başlı başına bir ekonomik dev olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda İstanbul halkına hizmet için tezgâhının, direksiyonun, ekmek teknesinin başında ter döken tüm esnaf, sanatkâr kardeşlerime selamlarımı gönderiyorum” dedi.

“İSTANBUL’A YAPILAN HER YATIRIMDA ESNAF VE SANATKÂRLARIN GÖRÜŞÜNÜ ALDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkârlara şükran borcu olduğunu ifade ederek, “Birkaç çürük elmanın, birkaç kendini bilmezin bu nezih ve büyük ailenin adını lekelemesine izin vermeden sizleri ekonomik ve sosyal olarak hak ettiğiniz konuma getirmek için hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Geçmişte esnaflık yapmış biri olarak esnafların meselesini kendi meselesi gibi gördüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İstanbul’a yaptığımız yatırımların, getirdiğimiz hizmetlerin pek çoğunun ilhamını yine sizlerden aldık. Trafik sorunundan turizmin geliştirilmesine kadar hemen her alanda, önce sizleri dinledik, teşhislerinizi, tenkitlerinizi, taleplerinizi, tavsiyelerinizi aldık, sonra çözüm için kolları sıvadık. Hamdolsun el birliğiyle İstanbul’u bir dünya şehri hâline getirdik.

“UBER OLAYININ KORSAN TAKSİCİLİKTEN BİR FARKI YOK”

Taksiler konusunda hâlâ şikâyetler geldiğini ve millî bir yazılım olan İTAKSİ uygulamasının şehir içi ulaşımda önemli bir ihtiyacı karşılayacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, taksilerde araç kalitesinin ÖTV indirimine rağmen yeterince yükselmediğini, Turkuaz ve siyah taksi alternatiflerinin bu yüzden revaçta olduğunu kaydetti.

Taksi şoförlerinin de çağın gereklerine uygun iletişim becerileriyle donanmış olması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, UBER konusunda şöyle konuştu: “Geçenlerde Dolmabahçe Sarayı’nda gençlerle bir sohbetim oldu. Çıktım, baktım dışarıdan bir grup geldiler, ‘UBER’le ilgili bizim hâlimiz ne olacak’ dediler. Ben de tabii kendilerine şunu söyledim: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yok dedim. UBER olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. Sizler hangi yasaya göre böyle bir şeyi çıkardınız, kendi kendinize böyle bir şeyi icat ettiniz, döküldünüz sokaklara UBER de UBER diyorsunuz. Şu anda bizim taksilerimiz-taksicilerimiz, onların hakkını gasp ederek kusura bakmayın size devredemeyiz dedim. Bunun için de dünya UBER taksiciler kuruluşunun başındaki şahsa ben randevu vermedim, hâlâ da vermiyorum. Vermeyince bunlar da ne yaptılar? Buradaki takım taklavat ne var ne yok hepsini götürdüler. Bakın, ne aldanan olacağız, ne aldatan olacağız; olay bu. UBER konusu, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti olarak bizde bitmiştir, böyle bir şey yok.”

BAŞKAN YILMAZ “ ESNAF ÜLKESİ İÇİN ÜRETİYOR VE İSTİHDAM SAĞLIYOR”

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, iftar programında yaptığı konuşmada,  “Burada, her köşesi ayrı güzel, medeniyetlerin beşiği İstanbul’umuzun 39 ilçesinden binlerce esnafımız var. Her meslekten, her düşünceden, kimsenin kimliğine bakmadan, her türlü farklılığımıza rağmen,  bir sofra etrafında bir araya geldik, ekmeğimizi bölüştük, oruçlarımızı açtık. Çünkü bizim duamız bir, yolumuz bir. Dünya görüşü ne olursa olsun esnaf ve sanatkarımızın ortak bir paydası var. O da vatan sevdası. Bizler pirimiz Ahi Evran-ı Veli’nin yolundan giden, önce vatan diyen zanaat ehilleriyiz. Bizler sadece kendi nam ve hesabına çalışan insanlar değil, vatanımız için de çalışan, vatanımız için de üreten, vatanımız için de istihdam sağlayan meslek erbaplarıyız. Bu ülke için taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun.” İfadelerini kullandı.