BERBER , KUAFÖR VE GÜZELLİK UZMANLARI HAFTADA 1 GÜN İZİNLİ OLACAK

Ticaret Bakanlığının aldığı kararla, berber, kuaför ve güzellik uzmanları haftada 6 gün çalışacak, 1 gün zorunlu izinli olacak.

Belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde iş yerlerine idari yaptırım uygulanacak. Karar, AVM’lerde bulunan işletmeler dahil, ülke genelindeki tüm berber, kuaför ve güzellik uzmanlarını kapsıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sektör paydaşları tarafından Bakanlığa iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek, ülke genelindeki tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 8 Ağustos 2022 tarihinde karar alındığını hatırlattı. Uygulamanın ertelenmesinin ardından karar 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütüldüğüne ve bu çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

Bu doğrultada, İstanbul’daki sektör temsilcileri İSTESOB’da, iş yerlerinin hangi günü kapalı olacağının belirlenmesi için Faik Yılmaz başkanlığında bir araya  geldi. Görüş alışverişleri neticesinde belirlenen gün İstanbul Valiliğine iletilecek.