BAŞKAN FAİK YILMAZ ÖĞRENCİLERE AHİLİĞİ ANLATTI

2021 Ahi Evran Yılı Kutlama Programına Onur Konuğu olarak katılan Birlik Başkanı Faik Yılmaz’a Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney tarafından ödül verildi.  Öğrencilerin de katıldığı törende, Ahilik değerleri anlatıldı ve Ahilik konulu resim yarışmasında derece alan öğrencilere Başkan Faik Yılmaz tarafından hediye verildi.

Başkan Faik Yılmaz,” Ahilik milli mirasımız, bu toprakların zenginliği. Bu mirasa sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Burada gençlerin katılımıyla gerçekleşen bir etkinlikte ahiliği konuşuyor olmaktan dolayı çok mutluyum. Ahilik değerlerinden, genç kuşaklarımızın da nasiplenmesi adına çok faydalı ve bilgilendirici bir etkinlik oldu. Emeği geçenlere, Ahilik gibi bu toprakların asli mirasına sahip çıkan Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Muhsin Ertuğrul Mesleki Eğitim Merkezi’nin değerli öğretmenleri ve öğrencilerine de özellikle teşekkür ediyorum.” dedi.

“SANAYİ DEVRİMİ ANADOLU’DAN BAŞLADI”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki gerçekleşen törene ilçede bulunan okullardan öğrenciler de katıldı. Törende Zeytinburnu ilçesinde Yılın Çırağı, Yılın Kalfası ve Yılın Ustası seçilen kişilere de ödül verildi.

Ahi Kümelenme Modeline Göre Anadolu Sanayi Devrimi kitabının yazarı Prof Dr Ahmet Kala da, ahiliğin tarihsel süreci ve önemi hakkında bir konuşma yaptı. Ahmet Kala, bilinenin aksine sanayi devriminin, ahilik sistemiyle Anadolu’da başladığını belirtti.