ALDATICI İNDİRİMLER İÇİN DÜZENLEME YAPILDI

İndirimli Satışlarda Aldatıcı Uygulamaların Önüne Geçilmesi projesi kapsamında İstanbul Ticaret Odası’nda İndirimli Satış Uygulamalarının Denetlenmesi ve Yetkili Kurum ve Kuruluşlarının Koordineli Çalışması toplantısı yapıldı. Toplantıya Birlik Başkanı Faik Yılmaz, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Şahin, Daire Başkanı Erdem Biçer, İl Ticaret Müdürü İsmail Menteşe, oda başkanları ve komite üyeleri katıldı.

Daire Başkanı Erdem Biçer, Ticareti Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Yönetmeliğin temel hedefinin satıcı veya aracı hizmet sağlayıcılar tarafından duyurulan fiyat indirimlerinin şeffaflığını sağlayarak, gerçek olmayan fiyatlandırma uygulamalarına karşı tüketicileri korumak olarak açıklandı.

İNDİRİMDE SON 30 GÜN KURALI

Erdem Biçer, bir mal veya hizmetin satışında uygulanacak indirimin, son 30 gün içinde uygulanan en düşük fiyat üzerinden belirleneceğini dile getirdi. Biçer, meyve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin reklamlarda ise indirimin miktarını veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyatın esas alınacağını açıkladı.

İKİ BİN FİRMAYA CEZA KESİLDİ

Oğuz Şahin, Aldatıcı reklam konusunu Türkiye’nin gündeminden çıkarmak istediklerini, vatandaşlara güvenle alışveriş yapabilecekleri bir ortam yaratmak istediklerini kaydetti. Şahin, 2021 yılında aldatıcı reklamlar nedeniyle iki bin reklama yaklaşık 4 milyon TL kestiklerini duyurdu.

YILMAZ’ UYGULAMAYI DESTEKLİYORUZ’

Başkan Faik Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada İndirimli Satışlarda Aldatıcı Uygulamaların Önüne Geçilmesi Projesini desteklediklerini belirtti. Yılmaz, İndirimli Satışlarda Aldatıcı Uygulamaların Önüne Geçilmesi projesini, çok önemli ve faydalı bir adım olarak görüyoruz.  Bu konuda yapılacak her türlü çalışmayı destekleyeceğiz. Biz, esnaf ve sanatkarlar olarak haksız rekabet yaratan, tüketiciyi aldatan reklamlar konusunda atılacak her adımın arkasındayız.”dedi.

Bilgilendirme toplantısı, oda başkanları ve komite üyelerinin soruları ve önerilerinin ardından sona erdi.