AHİLİK ÖĞRENCİLERE ANLATILDI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE AHİLİK KONFERANSI

İSTESOB, Ahilik Haftası çerçevesinde ahi kültürü ve değerlerini 7’den 70’e herkese aktarmaya çalışıyor. İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen sempozyumda ahilik öğrencilere tanıtıldı. Öğrencilerle konuşan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, “Geleneklerimizden ilham alarak, ülkemizi ileriye taşıyabiliriz. Ahilik bu toprakların en büyük değerlerindendir” dedi.

Sempozyumda, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Tarihi Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala ve Prof Dr. İlhan Şahin tarafından Kümelenme Teorisi ve Modeli, Ahi Teşkilatı, Ahi Vakıfları, Ahi Evren’in Kümelenme Modeli ile Başlattığı Anadolu Sanayi Devrimi konularında sunumlar yapıldı. İSTESOB tarafından yapılan ahilik pilavı ve zerde tatlısı konferansta üniversitedeki öğrencilere ikram edildi.

Rektörlük binası, Mavi Salon’da gerçekleşen konferansa İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz ile Başkan Vekili Mesut Şengün, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yazıcı ve bazı oda başkanları da katıldı.IMG_8261

“ESNAF KARDEŞLİĞİN TEMİNATIDIR”

Başkan Yılmaz, “Alışverişlerinizi çarşı pazardan yapın. Esnafın olmadığı yerde barış da olmuyor, kardeşlik de” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr Ahmet Kala, Ahi Evren tarafından geliştirilen ahi esnaf ve sanayi teşkilatını, kümelenme modeli ve bu modele uygun kurulan sanayi birliklerini, vakıflar arasında inşa edilen üretim üzerine kümelenmiş ahi geleneği ele aldı.  Kümelenme modelinin dünyada birçok ülkeye ve sisteme ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Kala, Türkiye’de ise kümelenme modeline uygun tek yerin Ankara Organize Sanayi Bölgesi (OSTİM) olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İlhan Şahin,  Anadolu Selçuklu Devleti döneminde toplumu ahlaki,  mesleki, idari, sosyal, ekonomik bakımdan etkileyen kurumlarından başında Ahiliğin geldiğini söyledi. Ahiliğin, bir sivil toplum kuruluşu olarak toplumun tamamını kapsadığını ifade etti.

Tören sonunda Prof. Dr Ahmet Kala ve Prof Dr. İlhan Şahin’e Ahilik kültürüne hizmetlerinden dolayı İSTESOB Başkanı Yılmaz tarafından plaket takdim edildi. İstanbul