2011 YILI AHİSİ – TEMEL YAŞAR ÇORUH

12 Eylül 1931 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Temel Yaşar Çoruh, ilkokul tahsilini de yine bu şehirde tamamladı. Yaşar Çoruh, çalışma hayatına Trabzon’da bir ayakkabıcı dükkanına çırak olarak girerek başladı. Çoruh, ilk iş yerini ise İstanbul’da 1956 yılında açtı.

1967 yılında İstanbul Ayakkabıcılar Esnaf Odası’nın başkan vekilliğini yapan Çoruh 1 yıl sonra başkan seçildi. 1971 yılında İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yönetim kurulu üyeliğine giren Çoruh 1984 – 2005 yılları arasında İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde başkan vekilliği yaptı.

Türkiye’de ayakkabıcılığın merkezi kabul edilen ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan İstanbul Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin temelleri de Yaşar Çoruh tarafından atıldı. Türk ayakkabı sektörünü, dünyada parmakla gösterilen bir noktaya taşımak isteyen Yaşar Çoruh, bu amaçla AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nı başlattı. AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, bugün alanındaki en büyük fuarlar arasında gösteriliyor.

Çoruh, 1973 yılında seçildiği Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu başkanlığını 28 yıl boyunca başarıyla sürdükten sonra 2001 yılında bu görevi bıraktı. Çoruh, 2009 yılından beri İstanbul Bölge Birliği Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı olarak görev yapmakta.

Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (TASEV) üç kurucusundan biri olan Çoruh’un, Trabzon’da kendi adına açılmış bir de okul bulunuyor.

Mesleki hayatında gösterdiği başarı ve katkıları nedeniyle Temel Yaşar Çoruh, 2011 yılında İstanbul’da İlin Ahisi seçildi.

Çoruh, 25 Aralık 2020 tarihinde  Hakk’a yürüdü.