11. ALTAY TOPLULUKLARI SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin de düzenleme kurulu içinde yer aldığı XI. Uluslar arası Altay Toplulukları Sempozyumu, 4-7 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı.

4 Temmuz 2023 tarihinde başlayan ve araştırma ve inceleme gezileriyle 7 Temmuz 2023 tarihine kadar devam eden sempozyuma farklı ülkelerden 150 civarında Altayist bilim insanı katıldı ve bildirilerini sundu.

Bu durum sempozyumumuza büyük bir ilginin olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Bu bağlamda XI. Altay Toplulukları Sempozyumu’nun katılımcısı olan siz değerli meslektaşlarımıza ne kadar çok teşekkür etsek azdır.

40 oturum hâlinde gerçekleşen ve Altay Toplulukları temalı Birliğimizin yayınladığı birçok kitabın edötürü Prof. Dr. İlhan Şahin’in düzenleyicileri arasında yer alan sempozyuma Türkiye başta olmak üzere Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Moğolistan, Japonya ve Batı ülkelerinden katılan bilim insanları “Altay Halklarında Yer ve Su Adları”. konulu bildiriler sundular.