İSTESOB’UN GÜNEŞ ENERJİSİ EĞİTİMİ DEVAM ETTİ

YILMAZ, “ARTIK ENERJİMİZİ KENDİMİZ ÜRETMELİYİZ”

İSTESOB’un Kalkınma Ajansı ile ortak yürüttüğü, “Güneş Enerjisi ile ilgili Farkındalık Eğitimi devam etti. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) konferans Salonu’ndaki eğitime esnaf ve sanatkarlar odalarının yöneticileri katıldılar.
Bu hafta 5 Ağustos Çarşamba günü Düğün Salonları İşletmecileri için düzenlenen eğitim, 6 Ağustos’ta da İOSB’de Odaların temsilcileri için düzenlendi. Eğitimin açış konuşmasını İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz yaptı.
“İSTESOB ve İkitelli OSB’nin ‘Verimli ve Temiz Enerji Alanındaki Eğitim ve Danışmanlık Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında düzenlediğimiz bilgilendirme toplantısı, enerjinin büyük önem taşıdığı günümüzde oldukça elzem hale gelmiştir” diye söze başlayan Yılmaz şöyle konuştu:
“Projemiz 1 Eylül 2014 tarihinde başlamıştır ve bir yıllık bir projedir. Projemizin temel amacı, ilimizde temiz enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşmasına destek vermektir. İSTKA’nın mali destek verdiği projemizin ortağı İkitelli OSB ve iştirakçisi Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi ile birlikte esnafımızın ufkunu açmaya, onlara yol göstermeye çalıştık.
Dünyada hızla tükenen ve çevreye zarar veren kömür, doğalgaz, petrol gibi maddeler yerine enerjimizi güneş, rüzgar gibi temiz, sonsuz ve çevreye duyarlı kaynaklardan enerji elde etmek son yıllarda tüm ülkelerde en fazla üzerinde durulan konulardan biri. Bu konuda ciddi teşvikler ve destekler var. Ülkemizde de konuya özel yapılan yasal düzenlemeler ile temiz enerji kaynaklarından yararlanma teşvik edilmektedir.”
Esnaf sanatkarların artık ihtiyacı olan enerjiyi kendisinin üretme zamanının geldiğini belirten Faik Yılmaz şunları söyledi:
“Bu projemizi şekillendirirken ve uygularken Almanya’daki eşdeğer kuruluşlardan ve Güneş Okullarından destek aldık. Almanya bu alanda en öndeki ülkelerden birisi ve güneş potansiyeli açısından ülkemizin çok çok gerisinde olmasına rağmen enerjisini ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmekte ve hatta dışarıya satmakta. Onların tecrübeleri bizim için önemli.
Ben burada başta bize mali destek veren İSTKA olmak üzere, projede işbirliği yaptığımız İkitelli OSB Başkanlığına ve Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yine projemizde bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan Alman kurumlarına da teşekkürü borç biliyorum.“