728

TÜRK TERZİLERİN ÜNÜ SINIRLARI AŞTI

TÜRK TERZİLERİN ÜNÜ SINIRLARI AŞTI

Almanya, Hollanda, Fransa, Özbekistan, Türkmenistan, ABD ve Belçika gibi ülkelerdeki sanatçı, siyasetçi, futbolcu menajerleri, bürokrat ve ünlü iş adamları özel kıyafetlerini Türk terzilere diktiriyor.
İSTANBUL (AA) – SELAMİ KÜÇÜKOĞLU – Yabancı sanatçı, siyasetçi, futbolcu menajerleri, bürokrat ve iş adamları, özel kıyafetlerini Türk terzilere diktiriyor. Almanya, Hollanda, Fransa, Özbekistan, Türkmenistan, ABD ve Belçika gibi birçok ülkeden gelen müşteri sayıları her geçen gün artan terziler, başarılı çalışmalarıyla ünlü modacıları geride bırakıyor.

İstanbul Kadın ve Erkek Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ercan Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk terzilerin başarılarının sınırları aştığını, müşteri sayılarının her geçen gün arttığını söyledi.

Özel siparişler için yurtdışına giden terzilerin marka haline geldiğini belirten Karakoç, “Yurtdışına kıyafet diken arkadaşlarımızın bugün geldikleri nokta göğsümüzü kabartıyor. ABD’de bir valinin, Hollanda’da belediye başkanının, Türkmenistan ve Özbekistan’da devlet adamlarının, Fransa’da futbolcu menajerlerinin kıyafetlerini İstanbul’daki terzilerimiz yapıyor” dedi.

Terzilerin yurtdışında kaliteli ve güzel işleri başarmasının arkasında yıllardır dökülen alınterinin olduğunu kaydeden Karakoç, İstanbul’dan yurtdışına uzanan terzilik öyküsünün uzun yıllar devam edeceğini, bu konuda dünya markası olmayı hedeflediklerini ifade etti.

Karakoç, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yetiştirdiği yılların ustaları artık sınırları aşıp, yurtdışına iş yapmaya başladı. Özellikle son 2 yıldır bu tarz iş yapan terzilerimizin sayısında artış var. Başarılı çalışmalar bu sayının artmasına vesile oluyor. Özel sipariş üzerine yurtdışına giderek prova yapan, ardından hazırladığı kıyafeti bizzat teslim eden arkadaşlarımızın elinde şu an çok sayıda yabancı tanınmış iş adamlarının elbiseleri dikiliyor. Türk terziler, ikinci baharlarını yaşıyor. Terzilerimiz, küçük atölyelerinde ünlü modacıların tasarlayamadıkları kıyafetleri dikiyor. Her yapılan iş, yurtdışında övgüyle karşılanıyor. Hedefimiz yurtdışında marka olmak. Başarılarımızın sürdürülmesi için çırak yetiştirmemiz lazım. Devletimiz destek olur, meslek liselerinde terzilik dersi verilirse atölyelere stajyer alınabilir. Böylece geleceğin ustaları yetişir.”

– “Dikilen kıyafeti yurtdışında gören tanıyor”

İstiklal Caddesi’nde atölyesi bulunan Refik Toraman, ismini, Türkiye’ye gelen ünlü futbolcuların menajerlerine diktiği kıyafetlerle duyurduğunu belirterek, yabancı iş adamları için hazırladığı kıyafetlerin yurt dışında tanındığını bildirdi.

Bazı kişilerin elbiselerin markasının bulunduğu kısma kendi isimini yazdırdığını ifade eden Toraman, bunu kontrol edenlerin özel kıyafet olduğunu gördüğünü söyledi.

Toraman, “Atölyemizde futbolcu menajerlerine, iş adamlarına, bürokratlarına özel kıyafetler dikildi. Elimde, Fransalı bir sanatçının ve ABD’li bir iş adamının kıyafeti var. Tamamlayıp onları teslim edeceğim. Dikilen kıyafetlere beğenilerin fazla olduğunu duymak bizleri mutlu ediyor. Bir müşterimize diktiğimiz kıyafeti gören kişinin, ‘Türkiye’de mi yaptırdın?’ demesi bizim için başarının ödülü. Terzilerimizin başarılı olduğunu yurtdışındaki bürokrat, iş adamı, sanatçı biliyor, kıyafeti gören tanıyor. Türkiye’deki kaliteli işçilik ve alınteri başka bir yerde yok.”

Beyoğlu’nda moda evi ve terzi atölyesi bulunan Turan Aydoğdu ise Türkiye’deki ünlü sanatçılara diktiği kıyafetlerle yurtdışına açıldığını ifade ederek, Hollanda’da bir belediye başkanının eşine hazırladığı elbisenin ardından kapısını, bu ülkenin bakan ve eşlerinin çaldığını aktardı.

İşlerin başarılı olmasının yeni müşterilerin gelmesini sağladığını, Türkiye’de sanatçılara dikilen özel kıyafetlerin atölyesinden çıktığını kaydeden Aydoğdu, yabancı müşterilerine diktiği kıyafetlerin provalarında çektirdiği ve duvarına astığı yüzlerce fotoğrafın bulunduğunu söyledi.

Aydoğdu, “Bir gün yurtdışında yaşayan Türk terzi beni aradı ve ‘Diktiğiniz bir ceket bana getirildi ve üzerinde isminizi gördüm. Tebrik etmek için aradım’ dediğinde, birisi bana şaka yapıyor sanmıştım. Kıbrıs’ta bürokrata yaptığımız bir elbisenin ardından aynı ülkeden yeni talepler geldi. Özbekistan ve Türkmenistan’dan da özel siparişlerimiz artmaya başladı. Sadece ben değil, çok sayıda arkadaşımız önemli başarılar çıkarıyor. Türkiye’den yurtdışına açılan iş yapan terzi sayısı arttıkça birer marka olacağız.”

Benzer yazılar