728

İSTANBUL’DA PİDE FİYATLARI AÇIKLANDI

350 GRAM PİDE 1.80 TL

PİDE FİYAT KARGAŞASINA SON VERİLDİ

İstanbul’da 350 gram pidenin fiyatı 1.80 TL olarak belirlendi. Buna göre geçen yıla göre zam yapılmamış oldu.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) bir basın toplantısı düzenleyerek ramazan pidesinin bu yılki fiyatını açıkladı. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz düzenlediği basın toplantısında artan maliyetlere karşılık vatandaşa zamlı pide yedirmek istemediklerini bildirdi.

İstanbul’da pide fiyatlarında yaşanan kargaşaya son vermek istediklerini belirten Faik Yılmaz yaptığı açıklamada, İstanbul’da 350 GR Ramazan pidesinin 1.80 TL, 350 GR susamlı yumurtalı pidenin ise 2 TL’den satılacağını duyurdu. Yılmaz, 2013 ve 2014 senelerinde de; 300 GR Ramazan pidesinin 1.50 TL, 300 GR susamlı yumurtalı pidenin 2 TL’den satıldığını hatırlattı.

İNSANLARIN AKLINI KARIŞTIRIYORLAR

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, farklı fiyat açıklamalarına ilişkin ise,” İllerde esnafın kullandığı tarifeleri belirleme yetkisi 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’na göre, illerdeki esnaf odaları birliğine aittir. Her sene bunu hatırlatmamıza rağmen, piyasada karışıklık yaratmak isteyen bazı kurum temsilcileri yetkisi olmadığı halde pide fiyatları açıklıyor. Bu son derece yanlış. Sonra halkımızın da aklı karışıyor.

Yani son zamanlarda pide tarifesi yetkisiz kurumlarca değişik gramaj fiyatlarda açıklanıyor ve kargaşa yaşanıyor. Bunu önlemek ve fiyatlara noktayı koymak üzere basın toplantısı ile tek merkezden fiyat açıklaması yaptık” şeklinde konuştu.

Tarifelerle ilgili yasa maddesi de basın toplantısında aşağıdaki gibi bültende yer aldı.

———————————————————————————

TARİFE YASASI

-5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’nun 62. Maddesinin D bendi’ne göre; Bu Kanuna tabi esnaf ve sanatkârlarca üretilen mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın mensubu olduğu birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifesinin sunulmasından sonra otuz gün içinde onaylanır veya reddedilir. Onaylanan fiyat tarifesi belediye, mülki amirlik ve ilgili odaya yedi gün içerisinde bildirilir ve bu andan itibaren yürürlüğe girer. Fiyat tarifeleri, uygulanacak azami hadleri gösterir.

————————————————————————

 

pidetarife

  • IMG_7167
  • IMG_7158
  • IMG_7181
  • pidetarife

Benzer yazılar