728

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYI UNUTMAYINIZ!

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYI UNUTMAYINIZ!

1 Nisan 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile 1-Aralık -1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımacılıkta kullanılan araçların kış lastiği kullanılması zorunlu hale getirildi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri verilerine göre ülkemizde kayıtlı araç sayısı 20 milyon 252 bin 146’dır. Bu araçların yüzde 53,1’ini otomobil, yüzde 16,3’ünü kamyonet, yüzde 14,6’sını motosiklet, yüzde 8,5’ini traktör, yüzde 4’ünü kamyon, yüzde 2,2’sini minibüs, yüzde 1,1’ini otobüs, yüzde 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır.
1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında özel araç hariç tüm taşıma araçları kış lastiği kullanmak zorunda kalacak. Konu ile ilgili olarak İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, “Kış şartlarında hizmet veren minibüs, servis, taksi, kamyon vb… araçlarımızın hepsi kış lastiklerini takması gerekiyor. Bu konuda esnafımızın gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

Benzer yazılar