728

İSTESOB YÖNETİMİ, BAŞBAKAN’LA ÇANKAYA’DA

unnamed

 

BAŞBAKAN STK temsilcileriyle Çankaya’da görüştü…İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantı ülke genelinde önemli bir yankı buldu.

Doğu ve Güneydoğu STK il temsilcileri Çankaya Köşkü’nde Başbakan Davutoğlu’nun toplantısına katıldılar. Başbakan Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, “20 Temmuz’da, Suruç’ta yaşanan alçakça katliamla, terör saldırısı sonrasında sadece 32 vatandaşımızın yakınlarına değil hepimizin yüreğine bir ateş düşmüştü. O günden bu yana Türkiye’de şiddet sarmalını derinleştirmek isteyenlerle insan hak ve özgürlüklerini, kamu düzenini savunanlar arasında çok ciddi mücadele seyrediyor”- “Biz son 13 yıl içinde tek tipleştirme ve ayrıştırma çabalarına karşı hep birleştirmeyi, farklılara saygı duyarak o farklılıklar üzerinden çatışma çıkarmadan, gönülleri birleştirmeyi hedef edindik. Çözüm Süreci’nin esas itibarıyla özünde de bu vardı, Milli Birlik, Kardeşlik Projesi’nin özünde de bu vardı, demokratikleşmenin özünde de bu vardı”- “Bugün kimse, konuştuğu dil, ait coğrafya, benimsediği kültür, okuduğu şiir, terennüm ettiği türkü ya da şarkı dolayısıyla hangi dilden hangi arka plandan olması sebebiyle her hangi bir muaheze altında tutulmuyor” Başbakan Ahmet Davutoğlu, 20 Temmuz’da, Suruç’ta yaşanan alçakça katliam sonrasında sadece 32 vatandaşın yakınlarına değil herkesin yüreğine ateş düştüğünü belirterek, ” O günden bu yana Türkiye’de şiddet sarmalını derinleştirmek isteyenlerle insan hak ve özgürlüklerini, kamu düzenini savunanlar arasında çok ciddi mücadele seyrediyor” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen kahvaltılı toplantıda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge illerinden bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, çok kritik tarihi kırılma eşiği yaşanan bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, son iki ay içinde yaşananlara dikkati çekti.Türkiye’de, 7 Haziran’da, sadece Türk siyasi tarihinde değil dünya siyasi tarihinin de en kapsamlı temsilin gerçekleştiği bir milletvekili genel seçimi yapıldığını, arkasından ülkenin her bir köşesinde barış ve huzur ortamında ramazan ayının idrak edildiğini anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Ramazan, Türkiye’nin her bir köşesinde farklı etnik dini kesimleri bir araya getirmiş, ortak ruh hali oluşturmuştu ama ramazanın hemen akabinde daha bayramın sevincini üzerimizden atmamışken bayramdan bir gün sonra 20 Temmuz’da, Suruç’ta yaşanan alçakça katliamla terör saldırısı sonrasında sadece 32 vatandaşımızın yakınlarına değil hepimizin yüreğine bir ateş düşmüştü. O günden bu yana Türkiye’de şiddet sarmalını derinleştirmek isteyenlerle insan hak ve özgürlüklerini, kamu düzenini savunanlar arasında çok ciddi mücadele seyrediyor. Böyle kritik dönemde, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek bir muhasebe yapma ihtiyacı hissettik.”Davutoğlu, hükümet olarak ve AK Parti Genel Başkanı olarak yoğun istişare zemininde yeni durumu anlamak için toplumun değişik temsilcileriyle bir araya gelmeye özen gösterdiklerini ifade etti. Şiddet sarmalının başlatılmaya çalışıldığı 20 Temmuz’dan bu yana yoğun istişareyi sürdürdüklerinin altını çizen Davutoğlu, “Cuma günü Türkiye’nin en geniş katılımlı, 8 sivil toplum kuruluşu çalışanları, işçileri, emekçileri memurları, esnafları, çiftçileri, işadamlarını temsil eden çok geniş katılımlı bini aşkın Anadolu’nun ve Rumeli’nin her yerinden gelen arkadaşlarımızla bir araya geldik. Orada da bu görüşlerimizi paylaştık” diye konuştu.

Benzer yazılar