728

ESNAF KREDİSİNE BANKALARDAN TIRPAN

ESNAF KREDİSİNE BANKALARDAN TIRPAN

ESNAFIN KREDİSİNE BANKA ENGELİ

KOSGEB’in 50 bin TL’ye kadar olan faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen esnaf, bankalarda yaşadıkları sorunlar sonrası isyan noktasına geldi. Bazı bankalar, esnafın işini geliştirmek için kullanacağı krediden hayat sigortası adıyla kesintiler yaparken, kimi bankalar ise sicil affı çıkmasına rağmen kara listeye aldıkları esnafa kredi vermekten kaçınıyorlar.

KOSGEB’den aldıkları krediyle işini büyütmek, istihdam yaratıp ülke ekonomisine katkı sunmak isteyen esnaf, bankalarda yaşadığı sıkıntılar yüzünden hak ettiği kredileri çekemez duruma geldi. Bankadan kredisine onay alan esnaftan 1.000 TL ile 6.000 TL arasında değişen oranlarda zorunlu hayat sigortası kesildi. Kesintiler nedeniyle tepkili olan İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz,” Devletin ekonominin canlanması için esnafa verdiği krediyi bankalar suiistimal edip kendi çıkarlarına göre  fırsata dönüştürüyor. Esnafımız sicil affından yararlanıp borcunu ödemek veya yapılandırmak istiyor ama bankaların uygulamaları nedeniyle mağdur oluyor. Esnafın, bankalarda yaşadığı sorunlar ekonomimize zarar veriyor” dedi.

SİCİL AFFI KARA LİSTEYİ SİLEMEDİ

Öte yandan daha önce çeşitli sebeplerden bankaların kara listesine giren esnafı, hükümetin geçtiğimiz günlerde yayımlandığı sicil affı da temize çıkaramadı. KOSGEB’ten kredi almaya hak kazanan esnaf, bankaların size kredi veremeyiz yanıtı karşısında şoke oldu.

Benzer yazılar