728

BAŞKAN FAİK YILMAZ 11. KALKINMA PLANI İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

BAŞKAN FAİK YILMAZ 11. KALKINMA PLANI İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

HEDEF İNSAN ODAKLI KALKINMA PLANI

Türkiye’nin 2019-2023 yıllarını kapsayacak 11. Kalkınma Planı, Birlik Başkanı Faik Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyd Düzyol, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile Marmara Bölgesi Valileri, Belediye Başkanlarının katılımıyla ‘Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı’nda ele alındı.

Kalkınma Bakanlığı tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İstanbul’daki yerel paydaş toplantılarına, kamu kesimi, yerel yönetimler, müesseseler sivil toplum kuruluşlarından 212 kişi katkıda bulundu. Genel katılımlı toplantılarımızda en temel talep olarak, ‘eğitim’ konusu öne çıktı. Eğitim konusu başlığı diğer öncelikli konu başlıklarında da yatay kesen bir tedbir olarak uygulandı. Demokrasi, adalet, güvenlik, teknolojiye dayalı yenilikçi ve rekabetçi üretim, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri de ilk 5 öncelik arasında yer aldı. İstanbul’da kadınlara ve gençlere yönelik eşzamanlı düzenlediğimiz iki ayrı toplantıda da iki temel beklenti öne çıktı. Kadınlar ve gençlerin istihdamının ve girişimciliğinin artırılması; bir de sosyal hayata katılımına ilişkin bakışlar öne çıktı” dedi.

VATANDAŞ EĞİTİM KALİTESİNİN ARTMASINI TALEP EDİYOR

Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyd Düzyol,  11. Kalkınma Planı’nı belirlerken halkın taleplerini de dikkate aldıklarını, bu sebeple anket yaptırdıklarını söyledi. Düzyol, vatandaşların talepleri arasında eğitim, öğretmen kalitesi, müfredat gibi konuların başı çektiğini söyledi. Düzyol, insan niteliğini arttırmak istediklerini belirterek, insan odaklı profesyonelleşmenin önünü açacaklarını kaydetti. Düzyol, gerek kamuda gerekse özelde kurumsallaşmayı tesis etmek istediklerini ifade etti.

Düzyol, “Çalışmalarımız bir seneyi aştı ve bu çalışmaların neticesinde milli planımızı Haziran ayı içerisinde TBMM’ye sunacağız. Yeni dönemde en öncelikli alan, insan niteliğinin artırılması, her alanda profesyonelleşme ve odak noktamız kalite ve nitelik olacak. Vatandaşımızın memnuniyeti, insanımızın refahı ön planda olacak”  ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından basına kapalı bölümde Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyd Düzyol’un moderatörlüğünde toplantıya katılanlar görüşlerini paylaştı.

 

  • 2kalkinma
  • 4kalkinma
  • 5kalkinma
  • 6kalkinma
  • 10kalkinma

Benzer yazılar